Svoje oblečenie pravidelne perieme. Niekedy aj niekoľkokrát do týždňa, však? Prečo teda pravidelne nečistíme i ostatné veci v domácnosti, ktoré využívame ešte častejšie? Pravidelné čistenie si zaslúžia aj vaše matrace, koberce a sedacie súpravy. Možno to potrebujú viac, ako si myslíte, pretože sa v nich častokrát skrývajú nečistoty, ktoré okom nevidíme.
Prečo je dôležité pravidelné čistenie matracov, kobercov a sedacích súprav?
Predovšetkým ide o ochranu nášho zdravia. Pri tepovaní sa totiž z čisteného povrchu odstraňuje nielen prach a špina, ale i roztoče, ktoré sú obľúbeným spúšťačom alergií či astmy.
Váš gauč alebo matrac môžu vyzerať navonok úplne čisto, no ani neviete, že vo vnútri sú domovom prachu, baktérií, sporov plesní a roztočov. Ako sa ich zbaviť? Pravidelným tepovaním ich viete znížiť na minimum. Také roztoče vlastne žijú z odumretých čiastočiek kože, a preto ich najviac nájdeme práve v gaučoch, matracoch a kobercoch.
Čistenie má význam nielen pre alergikov, ale i pre ľudí s oslabenou imunitou. Navyše, ak vlastníte domáce zvieratká, tak vďaka tepovaniu sa zbavíte aj chlpov zo psíkov, mačiek, zajacov či škrečkov, a rovnako tak, aj ich výlučkov slín, moču a mazových žliaz.
Okrem zdravotného hľadiska je dôležité čistiť matrace, koberce a sediace súpravy aj kvôli estetickému vzhľadu a úspore financií. Zájdené farby, zápach či viditeľné fľaky odstránime jedine hĺbkovým tepovaním, ktoré je v konečnom dôsledku omnoho lacnejšie, ako keby sme museli pravidelne kupovať novú sedačku, matrac či koberec. Aj staré veci môžu byť ako nové, ak sa o ne budeme dostatočne a pravidelne starať.
Aké sú výhody pravidelného čistenia matracov, kobercov a sedacích súprav?
- hĺbkové vyčistenie kobercov a iných textilných materiálov prebieha bez poškodenia, pretože všetky nečistoty sa extrahujú tepovačom do zbernej nádoby,
- tepovaním sa odstraňuje špina, mastnota, pachy a roztoče,
- materiál je ako nový – žiari opäť farbou a krásne vonia,
- čistenie prebieha priamo u vás, čo je obrovskou výhodou najmä preto, že nemusíte nikam chodiť,
- hĺbkové tepovanie prebieha pomerne rýchlo,
- sme šetrní k látkam a rôznym materiálom, rovnako aj pri čistení matracov a sedacích súprav.
Ako prebieha tepovanie a čistenie?
Povrch, ktorý čistíme, najprv zbavíme hrubých nečistôt a potom ho nastriekame pod tlakom čistiacim prostriedkom Kärcher. Ten rozpustí všetky nečistoty (aj veľmi staré). Následne ho spolu s nečistotami odsávame do zbernej nádoby tepovača a to tak, že koberec či čalúnený nábytok neostávajú mokré, iba jemne vlhké.
Ak je čistený povrch nadmerne znečistený, tak čistiaci prostriedok necháme pôsobiť o niečo dlhšie. Potom opakujeme proces, v závislosti od znečistenia.
Čistený povrch úplne uschne v rozmedzí od 3 – 9 hodín. Závisí to od toho, ako vzdušná je vaša miestnosť. Samozrejme treba myslieť i na to, že v lete povrch uschne rýchlejšie, ako v zime.